Siuro-Seura ry

Siuro-Seura on Siuron, Kuljun ja Linnavuoren alueen yhteinen kotiseutuyhdistys.

Yhdistyksen "kotipaikkana" toimii Knuutilan Kartanoalue Kuloveden rannassa. Kartanoalueen ja sen rakennusten kunnostus on ollut keskeinen osa toimintaa alusta alkaen ja on mahdollistanut monien tapahtumien järjestämisen Siurossa, Knuutilan idyllisessä miljöössä.

Yhdistyksellä on jäseniä eri puolilla Suomea, mutta valtaosa jäsenistä asuu Siurossa. Seuran perinteiseen toimintaan kuuluu kartanoalueen kunnostuksen ja ylläpidon ohella perinteisten tapahtumien kuten Knuutilan juhannusjuhlien ja syysmarkkinoiden järjestäminen. Joka vuosi järjestetään myös paljon muuta toimintaa, esimerkiksi kotiseuturetkiä, luontoretkiä, perinnekursseja jne.

Näillä sivuilla tullaan kertomaan seuran toiminnasta, tulevista tapahtumista, luottamushenkilöiden valinnoista ja yleisemminkin seuran intressissä olevista asioista.